Již krátce poté, co služba Google Street View v roce 2007 vznikla, setkala se i s jiným než s výhradně pozitivním ohlasem.
Pohled na města a obce celého světa z úrovně pozorovatele projíždějícího ulicemi zajišťují známá vozidla a individuální, pěšky se pohybující fotografové. Společným znakem obou je do výšky vyčnívající fotoaparát upevněný na střeše auta či na batohu, který fotografové nosí na zádech. Jelikož takto pořízené záběry každodenního života zachycují kromě samotných cest a panoramata okolí občas i některé bizarní či intimní situace obyvatel, stalo se z nich právem tak trochu kontroverzní téma.
Kompromitace a obavy ze zhoršení dobré pověsti osob, emocionální újmy vyplývající z odhalení příliš osobních detailů života i oprávněné znepokojení spojené s riziky bezpečnosti domova – to jsou jen některé z důvodů, proč Street View vyvolává pozornost odborné i laické veřejnosti a spolu s ní i otázky ochrany soukromí. A i když detaily jako lidské tváře a poznávací značky aut bývají zpravidla záměrně rozmazané k nerozeznání, na záběrech stále zůstává celá řada zřetelných identifikačních znaků, které často odhalují více, než byste si možná přáli.
Jedna z prvních organizovaných iniciativ požadujících zvýšenou odpovědnost Google a lepší ochranu digitálních údajů shromážděných v rámci projektu Street View proběhla v roce 2008 v North Oaks, předměstí amerického města Minneapolis. Místní samospráva, krátce po zveřejnění záběrů North Oaks na Google Maps, požádala Google aby byly zcela staženy, čemuž firma vyhověla a panorama této čtvrti na Street View nenajdete dodnes. Druhým známým případem je Německo, kde tyto mapovací aktivity probíhaly jen do roku 2010 a přestaly poté, co se začalo mluvit o tom, že auta Google kromě obrazových záznamů sbírají také údaje o nešifrovaných WiFi sítích v zemi.
Ve Velké Británii se, také již v roce 2009, objevily podněty pro přezkoumání státními kontrolními úřady citující případy o ženě, která se přestěhovala, aby unikla násilnému partnerovi, ale bylo ji možné rozeznat před jejím novým domovem, či o dvou kolezích zachycených v kompromitující situaci poškozující jejich pověst na pracovišti.
Důvody proč byste mohli chtít, aby Google cenzuroval detaily pro vás osobně relevantních digitálních záběrů Street View se však mohou vztahovat také k ochraně vašeho majetku. Fotografie fasád domů či zadního oplocení pozemků mohou snadno odhalit případným zlodějům slabší zabezpečená místa. Výjimkou nejsou ani obchody, sklady či jiné průmyslové budovy. Také je naprosto pochopitelné, pokud si nepřejete, aby byl viditelně rozeznatelný váš movitý majetek – jaké máte auto, zahradní vybavení a podobně. Neméně často skloňovány bývají i hrozby terorismu pro veřejná prostranství.
Jak požádat Google o cenzuru záběru Street View
Zaslání žádosti je poměrně jednoduché a nebudete k němu potřebovat žádnou extra verifikaci, ani nic podobného. Možností o jaký druh cenzury požádat je několik a jelikož se vztahují i na soukromé 360 stupňové záběry, dělí se podle toho, zda jste majitelem nebo nejste majitelem daného záběru.
V případě, že jste vlastníkem dané digitální fotografie, můžete požádat jen o její odstranění. Postup začíná v menu aplikace Mapy Google (ikonka tří vodorovných čárek vlevo nahoře), kde musíte kliknout na: Vaše příspěvky > Fotky > najděte fotku, kterou chcete vymazat > ikonka tří teček (vpravo nahoře) > Odstranit tuto fotku
Pokud nejste vlastníkem autorských práv k dané fotografii, vaše možnosti jsou omezeny na cenzuru rozmazáním fotky nebo její části. Opět otevřete v prohlížeči appku mapy Google nebo galerii Street View. Vyhledejte fotografii, která je podle vás v rozporu s ochranou vašeho soukromí. V pravé dolní části obrazovky se nachází horizontální menu a v něm i položka „Nahlásit problém.“ Po kliknutí na ni se otevře nová stránka s formulářem, který musíte vyplnit.
Obsahem první části formuláře je předmětná fotografie ve zmenšené podobě, na které máte možnost vyznačit detail, který chcete cenzurovat. Pod ní je sekce se dvěma otázkami - co chcete, aby bylo rozmazané (obličej, domov, poznávací značka auta, jiný objekt) a co je špatné s daným obrázkem (relevantní, pokud reportujete obrázek nízké kvality). Po kliknutí jedné z předvolených možností odpovědi se objeví i textové pole pro zadání dalších detailů popisu důvodů vaší žádosti.
V poslední sekci vyplníte vaši emailovou adresu a po vyplnění formuláře kliknete na tlačítko „Odeslat“.
Varování: akce rozmazání fotografie Street View je nevratná, v důsledku čehož, zejména při výraznějších zásazích, obrázek již nemusí být nikdy v budoucnu použitelný pro účely zlepšení navigace. (Pro více informací si přečtěte také oficiální návod přímo od Google, kde najdete i detaily pro mobilní operační systémy).